Kategoria

Mapowanie


gru 12 2015 Mapowanie procesów - skuteczna metoda zarządzania...
Komentarze: 0

Jak określają zasady zarządzania jakością, uzyskanie pożądanego rzez nas wyniku jest dużo łatwiejsze i sprawniejsze w sytuacji, gdy wszelkie działania realizowane są w ramach ściśle określonego procesu. To dzięki niemu jesteśmy w stanie dojść do zakładanego przez nas celu w sposób szybki, przy jednoczesnym minimalizowaniu potrzebnych zasobów.

 

Istotne przedstawienie graficzne

 

Aby jednak wszystkie działania były rzeczywiście skuteczne, stworzona powinna zostać tak zwana mapa procesów. Dokładnie określa ona wszelkie możliwe procesy oraz podprocesy, dzięki czemu mogą być one skuteczniej realizowane.

 

Tego typu konstrukcja procesów może pokazać nam:

 

- w jaki sposób przepływają informację w ramach określonych działań,

- kwestie materialne,

- powiązania pomiędzy poszczególnymi procesami.

 

Znaczenie symboli

 

W przypadku mapy procesów ważne jest to, aby została ona przedstawiona w sposób graficzny, co zdecydowanie zwiększy jej czytelność, a także pozwoli nam lepiej korzystać z jej możliwości.

 

Przy jej tworzeniu, należy pamiętać o tym, iż dysponujemy różnymi symbolami graficznymi, które określają różne czynności. Warto pamiętać także, iż te same symbole mogą znaczyć zupełnie co innego w ramach różnych procesów. Przykładem na to może być kwadrat, który w procesie produkcyjnym oznacza kontrolę, natomiast w biznesowym działanie.